Dünyanın En Çok Gol Atmış 5 Futbolcusu

Dünyanın En Çok Gol Atmış 5 Futbolcusu

Nisan 14, 2018 Kapalı Yazar: admin

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) kayıtlarına göre düzenlenen listede, ilk sıra Pele’nin. Efsane golcü, bugüne dek attığı gollerle hale en sevilen ve en çok hayranı olan futbolcuların başında gelir. Dünyanın en çok gol atmış 5 futbolcusu kimler, makalenin devamında…

Sadece erkekler arasında, yerel ve ulusal oynanan, zamanla kurallar ve uluslararası turnuvalara dönüşen futbol, Dünya’nın en sevilen spor etkinliğidir. Cinsiyet, din, dil, ırk, etnik köken gibi ayrımların yapılmadığı ve Dünya’nın her yerinde ”aynı anda” mutlu olan, sevinen insanları bir araya getiren bir etkinliktir. O insanların sevinç mimarları ise unutulmaz gollere imza atan futbolculardır.

Dünyanın en çok gol atmış 5 futbolcusu

  • Pele

Savaş bitirmeye gücü yeten spor turnuvaları, Pele sayesinde pekişmiştir. Nijerya Pelé’nin maçını izlemek için Biafra ile yaptığı savaşta 2 günlük ateşkes ilan etmiştir. Bilgisinden sonra dünyanın en çok gol atmış 5 futbolcusu listesini sunabiliriz.

3 kez, Dünya Kupası’nı kazanan takımda yer alan Pele, futbol kariyerinde 1281 gol atmıştır. Pele, kariyeri boyunca 6 defa bir maçta 5’er gol, 30 defa bir maçta 4’er gol atarak rekor üstüne rekor kırmıştır. Dünyanın en özel sporcularından biridir. 92 maçta hat- trick yaparak, en iyi olduğunu göstermiştir.

  • Romarıo

70 defa Brezilya Milli Futbol Takımı forması giyen Romario, milli takımda 55 gol attı. 1994 FIFA Dünya Kupası’nı ülkesinin almasında önemli yere sahip olan futbolcu, kariyeri boyunca 1.000 gol barajını aşan ve dünyanın en çok gol atan 2. oyuncusudur.

  • Ronaldo

Yeni nesil futbolculardan Ronaldo, şu anki kariyerinde attığı toplam 648 gol ile efsaneler kategorisine girmeyi şimdiden başarmıştır. Dünyanın en çok gol atmış 5 futbolcusu listesinde 3. sırada yer alan Cristiano Ronaldo, Lig şampiyonlukları, kupa zaferleri, Avrupa ve Şampiyonlar ligi kupalarıyla, ilk sıralara yerleşmeye aday futbolculardan biridir.

  • Josef Bican

Çekoslovakya milli takımlarında oynayan Bica, 1. Liglerde 518, toplamda 627 gol atmıştır. Slavia Prag için lig tarihinde 217 maçta 395 gol atarak, rekor imzalamıştır.

  • Lionel Messi

Kariyerinde sadece Dünya Kupası eksik olan Messi, şu ana kadar attığı 604 gol ile en iyiler listesine şimdiden girmiştir. F.C Barcelona’da forma giyen sporcu, Dünya’da en iyi futbolcu ödülünü 21 yaşında almaya başlamış ve toplamda 5 kez almıştır.