Dünyanın En Zengin Futbol Takımları

Dünyanın En Zengin Futbol Takımları

Nisan 14, 2018 Kapalı Yazar: admin

Dünyanın En Zengin Futbol Takımları

Londra merkezli Soccerex şirketi, futbol kulüplerin varlıklarına göre dünyanın en zengin futbol takımları araştırması yaptı. Kuruluş, kulüpleri saha performansından elde ettiği gelir, toplam mal varlıklarına göre liste sundu. Değerlendirmelerde ayrıca; kulüplerin kasasındaki nakit miktarı, yatırımlar ve borçlarına göre listeleme yapıldı. Finansal güce sahip en zengin takımların başında İngiliz kulüpler geliyor.

Manchester City

Premier Ligin en iyi takımlarından biri olan City, Arap milyarder Şeyh Mansur’un sahibi olduğu en zengin kulüptür. Arapların İngiltere futboluna olan yakın ilgisi ile dünyanın en güçlü takımlarının başında geliyor.

Arsenal

İngiltere Premier ligin güçlü takımı Arsenal, 766 milyon euro toplam mal varlığıyla ikinci sırada yer alıyor. Arsene Wenger’in ön plana çıktığı ve başarılar yaşattığı takım, kraliyet çalışanları bünyesinde kurulmuştur. Şirketin hisse senetleri satılmış ve kurumsallaşmış bir yapıdadır.

Paris Saint- German

Katarlı iş adamı Nasır El- Halifi’ nin sahibi olduğu PSG, güçlü mal v arlığı ve bünyesine kattığı futbolcular ile en zengin kulüpler arasındadır. Fransız takımı Paris Saint-Germain (PSG) dünyanın en zengin futbol takımları listesinde ilk üçtedir.

Guangzhou Evergrande

Çin’in güçlü takımı hem lig başarısı hem de finansal gücüyle, en zengin futbol kulüpleri arasında yer alıyor. Çin liginde üst üst 5 şampiyonluk alan ve Asya şampiyonu olan takım, pahalı transferleri ve kadrosuyle en zenginler listesinde 4. sırada yer alıyor.

Tottenham

İngiltere Premier Ligin köklü takımlarından Totenham, kulübün sahibi ve eş başkanı Joe Lewis’in bünyesindedir. Elde ettiği gelir, sporcular ve şirket mal varlığı ile takım, en zengin kulüpler arasında yer alıyor.

Real Madrid

İspanya’nın en iyi iki takımından birisi olan Real Madrid, kraliyet destekli olarak kurulmuş ve kraliyet ailesini sembolize eden takımdır. Mal varlığı, başarılardan elde ettiği gelir, kasasındaki para ve kadrosundaki futbolcular ile en zengin 6. takımdır.

Manchester United

İngiltere Premier Ligin genellikle ilk sırasında yer alan ve başarılarıyla fazlaca gelir elde eden Manchester United, kasasındaki para ile en zengin kulüpler arasındadır.

Juventus

İtalyan ekibi, yapılan yatırımlar, elde edilen gelir ve şirket kasasındaki paraları ile dünyanın en zengin takımları arasındadır.